Celer jemný listový

Celer jemný listový

: 14785 Výrobce: Semo
Model: se0421
Dostupnost: Na skladě
23,20Kč Bez daně: 20,71Kč
Množství: KOUPIT

Celer jemný naťový

Apium graveolens / Zeler voňavý

Celer jemný naťový čili celer k řezu je vzhledem k bulvovému celeru rozšířený jen nepatrně. Ale myslím,že se to časem změní. Jeho listy jsou více aromatické a jemnější. Velmi dobře a jednoduše se pěstuje a můžete mít velké množství svěží natě zvláště v zimním období. Nať celeru příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a povzbuzuje chuť k jídlu. Dlouhou dobu byl tento jemný  celer spíše léčivou rostlinou než zeleninou. Listy jsou bohaté na karoten, obsahují i vitamíny skupiny B, z minerálních látek hodně vápník, draslík a fosfor - a to je pro dnešního člověka velmi důležité.

Listový, neboli naťový celer vytvářející růžici jemných aromatických listů výšky 60 cm. Nať se sklízí od konce léta postupně nebo na podzim jednorázově. Je vhodná k sušení i mražení.

Pěstování v  bytě

V bytě za oknem lze rychlit naťový celer, tím způsobem, že truhlíky oséváme v září, a mladé rostliny postupně seřezáváme. Naťový celer poskytuje hodnotné čerstvé i sušené koření do polévek, omáček a dalších pokrmů. Zelená nať může zdobit polévku, nebo klidně obloženou mísu.

Výsev na zahradu -  začátkem března mělce do květináčů nebo výsevních truhlíků. Semínka celeru vzchází poměrně dlouho, pokud chcete vzcházení urychlit, můžete semínka promývat mírně tekoucí vodou po 2 dny a nechat v teplotě okolo 20 stupňů. Tím urychlíme klíčení. Vzešlé rostliny pak přesazujeme do truhlíků či pařeniště a dbáme, aby teplota nepoklesla pod 5stupňů a postupně otužujeme. Na balkon či volně do zahrádky vysazujeme až přejde nebezpečí jarních mrazíků.

Možná je lépe doporučit výsev na zahradu přímo do půdy a to v měsíci listopadu. Ke vzcházení pak dojde až z jara za přínivé teplotu půdy. Není třeba se obávat předčasného vybíhání, neboť rostliny v přirozených podmínkách rostou velmi dobře. Z přímého výsevu lze ponechat  více rostlin, nepřetrhávat a postupně je spotřebovávat jěště v době malého vzrůstu a pak postupně v průběhu celé vegetace. Pokud budete dobře zalévat můžete mít i dvojí sklizeň. Nať zůstává svěží až do příchodu podzimních mrazíků, ale ani mrazíky celer moc nepoškodí. Rostlinu  pak seřízneme a můžeme ji ponechat venku, za mírné zimy v pohodě přezimují. V tomto případě nať seřízneme asi 4 cm nad vegetačním vrcholem, rostliny přikryjeme slámou.

 

Hnojení:N 200 kg N / ha v několika dávkách
 P 80 - 100 kg P2O5 / ha
 K 150 - 250 kg K2O / ha
 chlévský hnůj 50 - 60 t / ha
HTS0,35 - 0,5 g
v 1 g2000 - 2800 semen
Spon:40 - 50 x 30 cm (řapíkatý a listový), 50 x 40 - 50 cm (bulvový)

 


Celer vyžaduje hlinité, středně těžké půdy s vysokým obsahem organické hmoty a dobrou zásobou vápníku. Na lehčích půdách pěstujeme listový a řapíkatý celer, bulvový celer pro uskladnění raději na půdách těžších. Vzhledem k vysoké produkci organické hmoty má celer vysoké nároky na pravidelné zásobení vodou. Důležitá je zálivka při výsadbě a v druhé polovině vegetace při narůstání bulvy. Pěstujeme z předpěstované sadby. Vyséváme v únoru do skleníku a předpěstujeme při teplotách 15 - 20°C. Nižší teploty mohou být příčinou vybíhání do květu. Vysazujeme v polovině května ve sponu 40 x 40 cm. Zaléváme méně často většími dávkami vody. Celer řapíkatý i listový mají kratší vegetační dobu a proto je můžeme vysazovat později než celer bulvový a do užšího sponu (40 x 30cm).


 

PŘEHLED TERMÍNŮ VÝSEVU, VÝSADBY A SKLIZNĚ

  IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Maxim
Kompakt
Neon
výsev            
výsadba            
sklizeň            

Jemný
Pascal
Nuget

výsev            
výsadba            
sklizeň            

 

Balení  0,40 gram

Na tento produkt nebyly zatím napsány žádné recenze.

Napsat recenzi

Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze:Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže:MIZUNA               &nbs..
41,80Kč
Bez daně: 37,32Kč
MIBUNA               &nbs..
41,80Kč
Bez daně: 37,32Kč
Cibule ozimáCibule sečka KAJ ozimá Poloraná odrůda zimní..
27,90Kč
Bez daně: 24,91Kč
MangoldBeta vulgaris L. var. vulgaris / MangoldLUCULLUSMangold je velmi účinn&yac..
23,20Kč
Bez daně: 20,71Kč
Petržel naťová P.crispum (Mill.)Nym.Ex A.W.Hill convar vulgare(Nois) Danert / Pe..
23,20Kč
Bez daně: 20,71Kč
Česnek medvědí semena, pacibulky Česnek medvědí  - vysév&aacu..
75,60Kč
Bez daně: 67,50Kč
Lichořeřišnice Jedlé květy Skvostná ozdoba zahrádek s antib..
27,90Kč
Bez daně: 24,91Kč
Koriandr setý - vypěstujte si koriandr sami Protizánětlivá s&iacut..
23,20Kč
Bez daně: 20,71Kč
Tykev Cucurbita / Tekvica HOKKAIDO ORANGE Plazivá rost..
41,80Kč
Bez daně: 37,32Kč
PERILA KŘOVITÁ             &..
41,80Kč
Bez daně: 37,32Kč