Vigna čínská fazole - semena a její pěstování

Posted by Milka 03.03.2018 0 Comment(s)

 

Vigna je úžasná rostlina a velmi zdravá a lahodná zelenina. Pěstuje hlavně pro své až 1metr dlouhé, tenké lusky, které se používají jako fazolky. 

Po dozrání je plodem menší bílá až krémová fazolka s typickou černou tečkou . 

Vigna čínská  obohatí vaši zahrádku i esteticky, protože má krásné fialová a bílé květy.

Vignu čínskou vypěstujete jednoduše i na našich zahrádkách. Lusky vigny čínské jsou dlouhé rovné až šavlovitě zahnuté, na povrchu hladké, barvy temně zelené. Semena vigny čínské mají ledvinovitý tvar,  barva smetaně bílá s charakteristickou tečkou buď žluté nebo černé barvy, obsahují kolem 20% bílkovin a 60% polysacharidů, a pozor - velmi málo tuku.                   

Vigny čínské existuje více jak 100 druhů. 

 

 

Vigna čínská pěstování

 

Vigna čínská fazole je teplomilná rostlina vyžadující pro své pěstování teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami.                 

Jako subtropická rostlina je poměrně náročná na slunečné stanoviště. A vůbec ji nemusíte hnojit.                                                                             

V osevním postupu ho zařazujeme do třetí tratě, to znamená, že vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10°C a půda je dostatečně zásobena vláhou, což v praxi bývá od 1. dekády května do poloviny června. Nejlépe po 2kusech k vhodné opoře. Popínavá lodyha se brzy přichytí a doroste až do 2 metrů. Tvoří tenké lusky dlouhé až 1 metr.

Postupným výsevem až do konce června můžeme prodloužit dobu sklizně.

Důležitá je hloubka setí - 4 až 7 cm. Okopáváme jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje padání květů a negativně působí na zdravotní stav. Zaléváme také jen do začátku květení a pak už nezaléváme.

V suchých letech  vigna čínská zvyšuje výnos lusků.

Název vigna čínská pochází pravdě podobně od italského botanika Domenica Vigna (17.stol).Vigna obsahuje velké množství kyseliny listové, proto je velmi vhodná pro těhotné ženy. Kyselina listová totiž přispívá k zdravému vývoji dítěte. Jemnou chuť lusků podpoříme přidáním různých druhů bylinek. Vařené lusky vigny se stávají součástí variabilních zeleninových nákypů či salátů.

 

Vigna čínská fazole recepty

Luštěniny patří do základního jídelníčku vegetariánů kvůli vysokému obsahu kvalitních bílkovin. Výborné fazolky vigny jsou na přípravu polévek a kaší. Fazole „černé oko“ se namáčí 8–12 hodin a vaří v tlakovém hrnci 15 minut. Do měkka uvařené fazole používáme do polévek, nebo pomazánek. Například uvařené fazolky vigny smícháme s čerstvou nebo pečenou paprikou, dle chuti  přidáme chilli papričku, cibuli, olivový olej a česnek a máte vynikající směs na topinky.

Čerstvé zelené lusky jsou výborné  dušené na másle s bazalkou jako příloha ke masu.

Nebo salát - vařené lusky, nakrájené rajče, papriku nebo okurku, zakápneme olivovým olejem, posypeme balkánským sýrem a bazalkou a pochutíme si.

 

Vigna obsahuje velké množství kyseliny listové, proto je velmi vhodná pro těhotné ženy. Kyselina listová totiž přispívá k zdravému vývoji dítěte. Jemnou chuť lusků podpoříme přidáním různých druhů bylinek. Vařené lusky vigny se stávají součástí variabilních zeleninových nákypů či salátů.Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vigna-cinska-divna-fazole-vtrhla-do-ceske-zahrady-i-kuchyne