kalabasa

Posted by sedlarj 07.11.2019 0 Comment(s)

 

Kalabasa - Lagenária - Indická okurka

 

 

     Má mnoho jednotlivých názvů - někde je nazvaná Lagenária, někteří mají rádi označení Indická okurka náš eshop používá označení Kalabasa .

 

     Tato jednoletá, drsně chlupatá Kalabasa s popínavou lodyhou a světle zelenými, většinou srdčitými nebo ledvinovitými listy.  Kvete bílými květy na dlouhých stopkách, plody jsou válcovité, dužnaté bobule které dorůstají délky 0,3 až 1 metr- mladé plody lze použít do salátů, nakládat do octových nálevů nebo připravovat pokrmy obdobně jako z cukety.

 

     Kalabasu nebo tedy  Laganárii nebo Indickou okurku  je možné sklízet po částech, zbytek plodu ponechaný na rostlině se nekazí, po zaschnutí roste dál.  V plné zralosti zdřevnatí a vyschne.  Suché vyčištěné plody se v zemích původu používaly jako nádoby na tekutiny, plováky nebo k výrobě hudebních nástrojů. Ozdobené působí jako originální dekorace. 

 

     Pěstování Indické okurky rostliny je podobné jako u jiných tykvovitých rostlin, nejlépe ve sklenících nebo foliovnících kam vysazujeme předpěstovanou sadbu asi v polovině května. Je velmi vhodné použít i oporu .  V teplejších oblastech můžete vyzkoušet i výsadbu přímo na záhon

 

Má ráda dobře vyhnojenou půdu

 

další odrudou kterou si můžete koupit je Lagenaria - kalabasa či Indická okurka je Birdhouse bottle.

 

Tahle má plody hruškovité a dorůstají velikosti jen 20 až 30 centimetrů. Tak jako u indické okurky dlouhé lze plody použít do salátů, nakládat do octových nálevů nebo připravovat jako každou jinou cuketu.

 

Vyschlé plody používáme jako schránky na drobné předměty,nádoby, plováky nebo dle vlastní fantazie