Lichořeřišnice - účinky - pěstování-použití

Posted by Milka 02.06.2016 0 Comment(s)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je velmi půvabná letnička s nesmírně silným antibiotickým účinkem. Existuje buď jako letnička s poléhavými lodyhami, nebo v pnoucí formě.  Má ráda slunce, ale nevadí ji ani polostín. Kvete od června až do prvních mrazíků. Pokud chcete, aby více kvetla, nesázejte ji do vyhnojené půdy - má totiž raději půdu chudší, ve které kvete neustále.  

Lichořeřišnice větší je prostě skvostná ozdoba zahrádek a také velmi účinné antibiotikum. Obsahuje především isothyokyanát benzylnatý - to jsou rostlinná antibiotika.  Léčivou sílu mají:

-  Listy -  které příjemně okoření salát, pomazánky, lehkou polévku anebo se jí jen tak.Květy-dokonalá ozdoba každého jídla- zeleninových a ovocných salátů ale i vařeného menu či namazaného chleba.

-  Semena -  mají příjemnou pikantní chuť a dají se naložit jako kapary.

-  Květy - dokonalá ozdoba každého jídla- zeleninových a ovocných salátů ale i vařeného menu či namazaného chleba.

 

Lichořešnice a její účinky:

-    podporuje správnou činnost močového měchýře a urogenitálního aparátu

-    působí na stafylokoky a streptokoky a další bakterie (hlavně na ty, jež jsou usazené v  v močových cestách 

-    osvědčila se i při léčbě zánětu prostaty

-    při akutních a chronických zánětech močových cest vyvolaných hlavně smíšenou infekcí.

-    působí proti padání vlasů, proti tvorbě lupů a zároveň podporuje růst vlasů

-    stimuluje imunitní systé

-    účinek lichořeřišnice větší přichází již po 2 hodinách po požití, ptoto je dobré rozdělit denní   dávku lichořeřišnice na 2 a více dílů -  prostě pár listů a pár květů více krát za den

    

Lichořeřišnice pěstování 

 Vysázená mezi zeleninou pomáhá při odvádění pozornosti tzv.škůdců, protože mšice dají přednost lichořešnici před vašimi výpěstky.

Semena lichořeřišnice vyséváme až  do konce července ve sponu asi 40 × 15 cm na záhon, do truhlíků, větších mís nebo květináčů. Při teplotě nad 18° a ve vlhké půdě vyklíčí do 3 týdnů. Do každé jamky dáme dvě nebo 3 semena lichořeřišnice. Rostliny jsou pak bohatší a bohatěji kvetou. Nejlépe rostou a kvetou spíše chudší půdě a na slunném místě. Roste a vykvétá již brzy po vysetí. Na pěstování je a tedy velmi nenáročná. Až vám některé květiny na záhonech odkvetou aby budete chtít rychle vytvořit no to je kvetoucí plochy nebo ozdobit plot určitě vysejte lichořeřišnici. Lichořeřišnice větší je plazivá, výhody má dlouhé i přes 2 m. Kvete jednobarevnými je různě barevně kombinovanými, velkými, příjemně voňavými květy. Hodí se do truhlíků, na popínání nízkých i vysokých plotů, pergol  - stačí jen vybrat odrůdu. U nás najdete 3 odrůdy nízké A 2 odrůdy popínavé 2 - 3 metry vysoké