Rukola či Roketa a její pěstování - Jak pěstovat rukolu

Posted by Milka 25.02.2018 0 Comment(s)

 

Rukola nebo Roketa  a její pěstování 

 

Tato rostlina  je velmi nenáročná skoro jako řeřicha nebo kolíček polníček. Postačí jí dostatek vláhy jen v období klíčení a krátce na to. Může se rychlit, obdobně jako řeřicha setá za oknem na buničité vatě nebo vysadit přímo do zeminy. Na jídlo jsou nejvhodnější už mladé rostlinky vysoké okolo 10 cm, sklizené asi za 6 až 8 týdnů po vysetí, které mají pikantní ředkvičkovou chuť.

 

Pěstování rukoly na zahradě

 

pokud vysadíme rukolu na záhonek - ve venkovních podmínkách lze pěstovat až do zámrazu. Na poli se rukola nebo roketa pěstuje velmi snadno. Je nenáročná na kvalitu půdy a roste dobře úplně všude. Vyséváme ji do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm. Má krátkou vegetační dobu, jen 3 až 4 měsíce. Samotné lístky mají, pokud se otrhají mladé, chuť připomínající ředkvičku, pokud jsou starší, mají štiplavější chuť ale ta se po tepelné úpravě ztrácí. Super je konzumovat už mladší listy. Velmi dodbré je i salát z rukoly, nebo aspoň do každého salátu pár listů rukoly přidáme. Rukola setá je oblíbená listová zelenina hojně používaná hlavně ve středozemní kuchyni. V Itálii se kombinuje s rajčaty, bazalkou a česnekem. Dá se přidat i do ovocných salátů, kombinovat s jogurtovou zálivkou a čerstvou zeleninou. V poslední době se stává velmi oblíbenou také u nás, nejen do salátů také také jako příloha k masitým pokrmům. Dá se koupit dnes už v každém obchodním centru ale proč si rukolu nevypěstovat lehce doma.

 

Rukola pěstování - Jak pěstovat rukolu nebo roketu za oknem v bytě

 

Na plastovou misku nebo talíř položíme buničitou vatu, řádně ji navlhčíme, posypeme rovnoměrně semínky rukoly a dáme na světlé a teplé místo. Po pár dnech začíná klíčit a za 14 dní můžeme listy sklidit.Rukola se dá pěstovat také v truhlících celou zimu. Je pravda že v substrátu roste lépe, sklizeň je opravdu možná už za 6 týdnů. Pokud ji chceme sklízet celou zimu, mezi jednotlivými výsevy stačí, když uděláme několik dní pauzu.Pěstuje se tedy stejně jednoduše jako řeřicha nebo kozlíček polníček.

 

Rukola a vaše zdraví - Roketa a vaše zdraví

 

Mimo schopnost působit příznivě na chuťové buňky, má pro lidské tělo i další příznivé vlastnosti, obsahuje velké množství vitaínu C. Jako listová zelenina obsahuje zelené barvivo chlorofyl a proto má očišťující účinek na lidský organismus, hlavně játra a trávicí trakt. Dalším přínosem rukoly je přítomnost B-komplexu. Vitamíny skupiny B podporují metabolismus a pomáhají při různých buňkových aktivitách, včetně výroby energie, syntézy tuku, tvorbě červených krvinek a mnoha dalších životně důležitých procesů pro buněčné a metabolické zdraví. Vitamin A je jedním ze zmíněných antioxidantů a jeho významná přítomnost v rukole zaručuje lepší stav kostí, zubů i zraku.

 

Rukola pro posílení zraku

 

Rukola je dobře známý zdroj karotenoidů, které přirozeně posilují schopnost správně vidět. Ve skutečnosti karotenoidy zpomalují proces makulární degenerace, což je okamžik, kdy dochází k ohrožení středu zorného pole. Takže teď už jdete vysazovat? Je dobré také uvést, že si lidé pletou rukolu s roketou. Botanicky i chuťově jsou příbuzné. Liší se tvarem listů, které jsou u rokety oválnější a bez ostrého vykrajování. V našem eshopu koupíte Roketa setá Wild rocket i Rukola

 

Rukolový salát

 

Tak zkuste rukolu třeba s těstovinami, citronem a olivovým olejem. Pokrm osolte, opepřete a posypejte parmazánem

 

Rukolový salát s ředkvičkou a grepem 

 

Rukolu omyjte, ředkvičky dáme na kolečka a grep mám nejraději červený - ten oloupat, seminka slunečnice dopředu lehce opražit a nasypat na rukolu s ředkvičkou a grepem. Nahoru už jen položíme jedno ztracené vejce (může být i volské oko) a dobrou chuť :)

 

Listová zelenina plná vitamínů. Má vysoký obsah vitaminu C.

Konzumace rukoly zvyšuje a podporuje chuť k jídlu, pomáhá detoxikovat játra a čistí krev.  Musíte  ji vyzkoušet

Pokud jde o vitamín C a beta karoten, obsahuje rukola mnohem více těchto látek, než jiné listové zeleniny. Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, odvar z kořene se používá při zažívacích problémech. Roste velmi rychle a bujně, hlavně pokud jí najdete místo, kde svítí sluníčko

Neopakovatelná chuť rukoly

Rukola je charakteristická svou pikantně jemnou chutí, můžeme říci ... až trochu štiplavá chuť s pikantním nádechem po oříšcích. Je výrazná, proto se přidává pro oživení chuti k jiným druhům listového salátu, takže dokáže oživit každé jídlo, hlavně saláty, těstoviny a rizota. Chuť mladých lístků připomíná ředkvičku,nahořklosti starších listů se jednoduše zbavíme krátkou tepelnou úpravou. Díky obsahu různých silic může rukola chutnat i podobně jako hořčice. 

Velmi zajímavé je, že se  kombinuje dobře i s ovoce

Rukola a její blízká příbuzná roketa jsou v českých kuchyních stále spíše vzácností , ale její popularita pomalu roste. Tato listová zelenina má neopakovatelnou chuť a zpestří nejen saláty, ale i masová jídla. Je možné ji pěstovat v bytě na vatě jako řeřichu. V tomto případě můžete sklízet úrodu již za 10 až 14 dnů. Listy se podobají smetánce lékařské

Pokud ji zasadíme do substrátu do truhlíku,můžete  sklízet mladé listy již za pár týdnů. Roketa neboli rukola roste velmi rychle a bujně, potřebuje proto dost prostoru (každá rostlina kolem sebe cca 20 cm). Bude se jí dařit na slunném místě s dostatečnou zálivkou. Mladé lístky rukoly je možné otrhávat průběžně od jara do podzimu , postupně během celé sezóny. Čím víc se trhá, tím rychleji dorůstá. Stačí je pouze opláchnout a můžeme je ihned konzumovat, podobají se listům pampelišky, ale jsou užší a delší.
Moudré návodu píšou, že přezimuje jen kořen a pokud ji na zimu umístíme do sklepa, na jaře znovu vděčně obrazí. Musím přiznat, že já jsem ji neuklízela, nechala jsem ji na zahradě jen tak bez dozoru a ona příští rok stejně vyroste znovu 

Pokud se rozhodnete vysévat na zahradu : můžete kdykoliv během celého roku

 

Rukola recept na pesto

Na 100 g čerstvých listů rukoly si připravíme asi 5 lžic kvalitního olivového oleje, 1 lžíci vinného octa,1 až 2 stroužky česneku, 50 g parmazánu, sůl a pepř.

Pro zjemnění chuti můžeme přidat i najemno nasekané vlašské ořechy.
Rukolu nasekáme nadrobno, přidáme prolisovaný česnek,  parmazán a olej. Vše důkladně promícháme (případně rozmixujeme), osolíme a opepříme. Necháme uležet v lednici minimálně několik hodin. 
Pesto z rukoly nahradí klasické pesto z bazalky nebo rajčat.  Skvěle chutná s těstovinami